Dane kontaktowe
Wystawiona przez:
Użytkownik ukryty
Telefony stacjonarne:
brak
Telefony komórkowe:
brak
E-maile:
brak

Dane aukcji
Treść aukcji

96% Destylator Bimber AAbratek Nixon Wypełnienie

index_01.jpg
index_03.jpg

Tel: 692 215 679
Mail: lipskitechmar@gmail.com

Pierścienie (sprężynki) pryzmatyczne – opis przedmiotu aukcji

a1.jpg

Aukcja dotyczy 0,5 litra wypełnienia kształtowego stosowanego w procesach rektyfikacyjnych. Posiada ono wygląd małych sprężynek o odpowiednio przesuniętych i rozsuniętych zwojach. Ich wielkość i geometria została zoptymalizowana do pracy w niewielkich kolumnach laboratoryjnych lub domowych.

a2.jpg a3.jpg

Dlaczego posiadają takie wymiary oraz taki kształt?

Oferowane sprężynki powstały w wyniku wielu miesięcy prób i doświadczeń. Celem eksperymentów było znalezienie optymalnego stosunku pomiędzy rozdzielczością a wydajnością destylacji.
Sprężynki nie mogą być za duże, ponieważ powoduje to dużą stratę rozdzielczości oraz wyraźnie zwiększa zapotrzebowanie na energie potrzebną do zwilżenia wypełnienia.Nie mogą być za małe, gdyż wówczas mocno spada przepustowość kolumny, co powoduje jej zalewanie przy niewielkich mocach grzania i ogólny spadek wydajności.

Unikalną cechą oferowanych pierścieni jest wolna przestrzeń między zwojami. Pozwala ona na rozwinięcie powierzchni międzyfazowej styku cieczy i gazu, dodatkowo powodując zmniejszenie oporów przepływu. Następną ważną sprawą jest geometria i sposób zwinięcia zwojów. Nieumiejętne dobranie tych parametrów może spowodować spadek rozdzielczości nawet o kilkadziesiąt procent!

Poniżej przedstawiam parametry techniczne pierścieni:

1. materiał – stal kwasoodporna AISI 304
2. ciężar właściwy – 880 g/dm3
3. wymiary (4,2-4,4)x(4,0-5,5) x 0,24 mm
4. powierzchnia właściwa (p/v) – 1900 dm2/dm3
5. objętość wolna - 0,89
6. maksymalne obciążenie cieplne – 115 W/cm2
7. HETP – 20 mm

Stal kwasoodporna (KO) na przestrzeni lat wyparła z przemysłu rektyfikacyjnego miedz. Zalety stali to lepsza odporność chemiczna i neutralność w środowiskach agresywnych. Cechy te powodują, ze metal ten doskonale spełnia wymagania przemysłu spożywczego.

Innym istotnym parametrem, któremu warto poświęcić kilka słów, jest maksymalne obciążenie cieplne. Decyduje ono o mocach grzewczych, na których powinna pracować kolumna. W warunkach domowych obciążalność urządzeń elektrycznych z reguły nie przekracza 4000 Wat. Podobnie jest z mocą rzeczywistą popularnych taboretów gazowych. Dlatego oferowane pierścienie zostały zoptymalizowane pod obciążenie 1500-4000W.
Warto wiedzieć, ze wypełnienie pracuje optymalnie jedynie po jego dobrym zwilżeniu.Aby je osiągnąć powinniśmy doprowadzić do tzw.zalania kolumny. Do zainicjowania tego zjawiska potrzebna jest odpowiednia moc grzewcza.. Maksymalne obciążenie cieplne jest parametrem pozwalającym w łatwy sposób wyznaczyć odpowiednią moc dla naszej kolumny. Wystarczy jego wartość przemnożyć przez pole powierzchni przekroju kolumny liczone w cm2.
Bardzo ważnym parametrem jest HETP (Height Equivalent to the Theoretical Plate),czyli wysokość równoważna jednej półce teoretycznej.W teorii rektyfikacji przyjmuje się, że pojęcie półki teoretycznej oznacza jeden element kolumny,na którym zachodzi pojedynczy akt destylacji (czyli odparowanie i skroplenie). Można to też porównać do jednego procesu destylacji prostej wykonanej przy użyciu kotła i chłodnicy.

Należy pamiętać, ze dokładność rozdzielania składników cieczy zależy od liczby takich pojedynczych aktów destylacji. Im więcej półek teoretycznych posiada kolumna, tym lepiej. Przykładowo dla 15% roztworu wody i etanolu potrzeba okolo 6 destylacji prostych, aby osiągnąć spirytus o mocy 93%. Gdybyśmy to robili przy pomocy garnka i chłodnicy, zabrałby to dużo czasu i energii. Kolumna rektyfikacyjna z wypełnieniem dającym 6 pólek teoretycznych pozwala uzyskać to samo w jednym procesie, zamiast w sześciu.
Poniższy diagram pokazuje, jakiej potrzebujemy wysokości usypu popularnych wypełnień,aby nasza kolumna mogła pracować z rozdzielczością 6 półek teoretycznych.
a4.jpga5.jpg

Jak widać wypełnienie ceramiczne słabo się sprawdza w domowych kolumnach. Co prawda w wysokich pomieszczeniach można wstawić kolumny o zasypie 150 cm. Pozwala to uzyskać na ceramice 10 półek i spirytus ponad 94%. Będzie on jednak słabej jakości - z dużą ilością zanieczyszczeń. Tabela obok wykresu pokazuje jak rośnie stężenie etanolu z każdym następnym aktem destylacji. Analizując ją, można dojść do wniosku, ze 23 półki wystarczają, aby osiągnąć maksymalne stężenie.

Należy wiedzieć, ze wysokie stężenie (duża procentowość) nie do końca przekłada się na czystość. W nastawach drożdżowych (zwanych zacierami lub cukrówkami) znajduje się ponad 200 substancji, których należy się pozbyć. Najogólniej można je podzielić na frakcje lekkie (aldehydy, aceton, eter) i frakcje ciężkie (fuzle).
Niektóre z nich tworzą azeotropy o temperaturze wrzenia bliskiej etanolu i są bardzo trudne do osunięcia. Lata doświadczeń naukowców wykazały, że dla uzyskania względnie czystego alkoholu kolumna musi mieć co najmniej 40 półek teoretycznych. Ale prawda jest taka, ze choćbyśmy mieli nawet 100 półek, to i tak nie uzyskamy czystości doskonałej. Zawsze pozostają śladowe ilości zanieczyszczeń liczone w setnych lub tysięcznych jednego procenta. Często pozostają one poza zakresem wyczuwalności smakowej przeciętnego konsumenta. Właśnie takie niuanse decydują o jakości najlepszych spirytusów.
Powyższe fakty jasno pokazują, dlaczego wysokość jednej półki (HETP) jest tak ważna dla małych kolumn domowych, które dysponują niewielką wysokością zasypu. Dla kolumny 100cm ceramika pozwala uzyskać jedynie kilka półek. Stosując zmywaki (druciaki) zbliżymy się do 30 półek. Zaś posiadając odpowiednie sprężynki uzyskamy aż 50-60 półek.Dopiero taka rozdzielczość umożliwia oczyszczenie z najbardziej odpornych na rozdzielnie substancji.Żeby uzyskać doskonały rezultat i w pełni wykorzystać możliwości kolumny kolumna musi koniecznie być zasypana wypełnieniem w całości

Porady

Poniżej znajduje się tabela z najczęściej używanymi średnicami rur do budowy domowych kolumn. W poszczególnych rubrykach znajdziemy wartości pokazujące, ile potrzebujemy sprężynek, aby zasypać metr rury i jaką mocą grzewczą musimy dysponować, aby kolumna pracowała optymalnie.

a6.jpg

Poniższy rysunek pokazuje, w jaki sposób powinniśmy układać wypełnienie w kolumnie.

a7.jpga8.jpg


Sprężynki powinny być zasypane na specjalnie przygotowanym podkładzie.
Nie można do tego celu stosować sit, siatek czy rusztów, gdyż takie podparcia drastycznie zwiększają opory przepływu, tworzą zatory i powodują niestabilną pracę kolumny. Do podtrzymania wypełnienia najbardziej odpowiednie są podparcia wykonane z cienkiego drutu ze stali nierdzewnej. Istotne też jest zabezpieczenie od góry. Zapobiega ono przypadkowemu wysypaniu sprężynek. Kupując na tej aukcji dwa tak specjalnie przygotowane podparcia dostajesz gratis !!!

Ze względu na liczne pytania chciałbym dodać że : pierścienie wykonane z drutu miedzianego spełniają role KATALIZATORA MIEDZIANEGO
Można je kupić na innej mojej aukcji
Pierścienie miedziane pozwalają oczyścić destylat ze związków siarki a co za tym idzie poprawiają smak , a przede wszystkim zapach

Jak widać oferowane w tej aukcji pierścienie (sprężynki), zostały zaprojektowane w oparciu o dogłębną wiedzę teoretyczną i praktyczne doświadczenie. Ich kształt oraz materiał, z jakiego są wykonane, zapewnia osiągnięcie maksymalnych rezultatów w domowych warunkach. Są one po prostu najlepszym znanym aktualnie wypełnieniem dla niewielkich kolumn rektyfikacyjnych. Pierwsze inspirujące informacje na ich temat wyciekły z rosyjskich, a dokładniej mówiąc, jeszcze radzieckich instytutów naukowych. Opracowano je między innymi na potrzeby otrzymywania ciężkiej wody.

Dzięki internetowi, wymianie informacji, dyskusjom i pracy pasjonatów-hobbistów ze środkowo-wschodniej Europy zostały one zaadaptowane do wytwarzania wysokoprocentowego i czystego alkoholu. Cały czas trwają próby ich udoskonalenia. Poszukuje się coraz lepszej geometrii, oraz optymalnych rozmiarów względem średnic rur i mocy grzania. Za sprawą tych sprężynek uzyskiwany destylat dorównuje lub przewyższa jakością spirytus produkowany w olbrzymich, wysokich na kilkadziesiąt metrów, kolumnach przemysłowych. Sam się przekonaj. Zamów już dziś.

index_09.jpg

Strona wykorzystuje pliki "cookies" (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.