Dane kontaktowe
Wystawiona przez:
Użytkownik ukryty
Telefony stacjonarne:
brak
Telefony komórkowe:
brak
E-maile:
brak

Dane aukcji
Treść aukcji

MIEJSCE KAŹNI PALMIRY

Władysław Bartoszewski, PALMIRY, Książka i Wiedza, Warszawa 1976, format 12x19cm, stron 109+16 (wkładka ze zdjęciami)


PALMIRY - cmentarz-mauzoleum powstały w 1948 r. na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu, na skraju Puszczy Kampinoskiej. W latach 1939-1941 ginęli tutaj ludzie przywożeni z hitlerowskich więzień w Warszawie. Prace ekshumocyjne, prowadzone w Palmirach w 1945 i 1946 r., a w 1947 r. takie w innych miejscach w okolicy, doprowadziły do odkrycia masowych grobów ofiar hitlerowskiego barbarzyństwa. Dziś spoczywają na cmentarzu w Palmirach zwłoki 2204 osób - wstrząsające świadectwo eksterminacyjnej polityki Niemiec hitlerowskich. Sq wśród tych ofiar chłopcy liczący w dniu męczeńskiej śmierci zaledwie 16 i 17 lat, są dziewczęta w wieku gimnazjalnym, sędziwe kobiety i siedemdziesięcioletni starcy. Są ludzie różnych zawodów, poglądów, wyznania i pochodzenia, a wśród nich wybitny działacz PPS Mieczysław Niedziałkowski, znany komunista Izydor Koszykowski, były marszałek Sejmu Maciej Rataj, zasłużony sportowiec Janusz Kusociński.


Cmentarz-mauzoleum w Palmirach powstał w 1948 r. na wielkiej polanie, wśród sosnowego lasu, u brzegu Puszczy Kampinoskiej. W latach 1939—1941 ginęli tutaj ludzie przywożeni z hitlerowskich więzień w Warszawie. Zbiorowe groby porósł zagajnik, posadzony przez Niemców dla zamaskowania zbrodni. Niemal zaraz po zakończeniu wojny podjęto poszukiwania masowych grobów w miejscach zapamiętanych i wskazanych przez gajowego — świadka wydarzeń. Ekipa Wydziału Grobownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, w obecności przedstawicieli Głównej Komisji Badania Zbrodni Niemieckich, rozpoczęła prace ekshumacyjne. Prowadzono je od 25 listopada do 6 grudnia 1945 r. i — po przerwie zimowej — od 28 marca do lata 1946 r. Młode dziewczęta, protokólantki PCK, spędzały codziennie wiele godzin w otwartych grobach, dokonując szczegółowych oględzin wydobytych z ziemi szczątków ludzkich. Lekarze sądowi i prawnicy spełniali na miejscu swe czynności, zmierzające do zbadania i zaprotokołowania wszystkich okoliczności i szczegółów zbrodni hitlerowskich, jakie można było ustalić. Konfrontowano wyniki ekshumacji z zeznaniami świadków — pracowników służby leśnej — iż relacjami rodzin zamordowanych osób. Pracownicom PCK pomagali ochotniczo starsi uczniowie z okolicznych szkół i mieszkańcy ciężko doświadczonych w czasie wojny wsi puszczańskich. Ciała męczenników Palmir pochowano ponownie w pobliżu miejsc, w których zostali straceni, w porządku przewidzianym planami projektowanego cmentarza. Wstrząsające znalezisko w lesie koło Palmir stało się sprawą ogólnonarodową. Tu spoczywało wielu najaktywniejszych przedstawicieli naszego życia politycznego, społecznego i naukowego, pomordowanych już w pierwszym roku niemieckiej okupacji. Delegat Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Szwajcar dr Emil Bosch, który przybył na miejsce ekshumacji w maju 1946 r., oświadczył dziennikarzom, że „wstrząsające dowody martyrologii Polski, jakich świadkiem był na Palmirach, przekraczają wszystkie jego dotychczasowe wyobrażenia o zbrodniach niemieckich" *. W poszukiwaniu dalszych ofiar zbrodni hitlerowskich Polski Czerwony Krzyż przeprowadził, zaraz po ukończeniu prac ekshumacyjnych w lesie koło Palmir, podobną akcję w lesie chojnowskim: od 16 do 19 lipca 1946 r. rozkopano koło Stefanowa trzy mogiły zbiorowe pochodzące ze stycznia i lutego 1943 r. Wiosną 1947 r. dokonywano ekshumacji w rejonie Młocin: od 31 marca do 3 kwietnia w Szwedzkich Górach, 12 i 13 maja na wydmach Łuże w pobliżu Wólki Węglowej, 14 i 16 maja w Wólce Węglowej i od 16 do 22 maja w Laskach. Ogromną większość ciał odnalezionych w tych miejscowościach przeniesiono na cmentarz w Palmirach; tylko część rodzin pochowała swych najbliższych na innych cmentarzach.

Na cmentarzu-mauzoleum w Palmirach spoczywa obecnie 2204 Polaków — ofiar eksterminacyjnej polityki Niemiec hitlerowskich:
1793 osoby stracone w Palmirach w latach 1939— 1941,
96 osób straconych w Szwedzkich Górach w styczniu 1940 r.,
115 osób straconych w Laskach w 1942 r.,
83 osoby stracone na wydmach Łuże w 1942 r.,
102 osoby stracone w Stefanowie w styczniu i w lutym 1943 r.,
15 osób straconych w Wólce Węglowej w maju 1943 r.Zawartość:
Cmentarz-mauzoleum
Warszawa—Palmiry. Pierwsze miesiące okupacji
Pierwsze egzekucje i hitlerowska akcja A-B
Palmiry — lato—jesień 1940
Palmiry — 1941
Inne miejsca straceń
Odpowiedzialni za zbrodnie
Egzekucje i straceni


Na skanie widok stron książki
Strona wykorzystuje pliki "cookies" (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.