Dane kontaktowe
Wystawiona przez:
Użytkownik ukryty
Telefony stacjonarne:
brak
Telefony komórkowe:
brak
E-maile:
brak

Dane aukcji
Treść aukcji

murarka ogrodowa

ant-cor-left.gif ant-middle.gif ant-cor-right.gif Witam!
Mam do zaoferowania kokony murarki ogrodowej Osmia rufa
Murarka jest bardzo sympatyczną pszczółką która nie jest agresywna, nie żądli, a przy tym jest najskuteczniejszą w zapylaniu roślin pszczołą w Polsce. Na terenach ogrodów działkowych daje się zauważyć coraz gorsze zapylanie, mimo pozornej wszechobecności owadów. Własna kolonia murarki wpłynie na wielkość i jakość plonów owoców.
Murarki są bardzo ruchliwe i zbierają duże ilości pyłku zapylająć przy okazji kwiaty roślin sadowniczych. Loty rozpoczyna w I połowie kwietnia zaraz po kopulacji. Gnieżdżą się w pustych łodygach trzcin oraz różnych naturalnych otworach np wygryzionych w drewnie przez szkodniki. Samica znosi do rurki pyłek i na jego szczycie składa jajko. Potem zamurowuje to gliną i znowu znosi pyłek i tak w kółko do zapełnienia rurki. Po tygodniu wylęgają się larwy żerujące na zgromadzonym pyłku. Ważne jest aby w tym momencie rurka nie była poddawana wstrząsom ponieważ jak larwa spadnie z pyłku nie potrafi już do niego trafić i zdycha z głodu. Jak larwa zje cały pyłek przepoczwarcza się a na wiosnę z kokonu wygryza się dorosła postać pszczoły. pierwsze wychodzą samce a później samice. Po kopulacji samce giną a samice zabierają się do pracy.
Aby założyć własną kolonię murarki należy w zimie pozyskać trzcinę, którą tniemy na 20 cm odcinki tak aby jedną stronę zamykało kolanko. Na jeden komplet kokonów przygotowujemy 500 rurek. Trzcinę wiążemy w pakiety po 50 szt. i układamy pod dachem aby rurki nie mokły a najlepiej w skrzynce o głębokości ok. 30 cm zabezpieczonej przed ptakami siatką o oczkach 3-4 cm. Przy materiale gniazdowym umieszczamy pudełko z kokonami. Po 2 tygodniach od wyjścia pierwszych pszczółek usuwamy pudełko. Co roku musimy wystawiać 2-3 razy więcej rurek bo nasza kolonia będzie się rozrastać. Można zostawiać te same rurki ale trzeba sie liczyć z pasożytami jakimi mogą być po sezonie zakażone. Aukcja dotyczy 500 szt. kokonów.
Życzę miłej hodowli pszczół i wysokich plonów.

Strona wykorzystuje pliki "cookies" (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.