Dane kontaktowe
Wystawiona przez:
Użytkownik ukryty
Telefony stacjonarne:
brak
Telefony komórkowe:
brak
E-maile:
brak

Dane aukcji
Treść aukcji

=== Rody szlacheckie PODOLA, WOŁYNIA i UKRAINY ==

Kazimierz Pułaski

KRONIKA POLSKICH RODÓW SZLACHECKICH
PODOLA, WOŁYNIA I UKRAINY

tom I: Monografie i wzmianki

Warszawa 1911 (reprint),
wyd. I, ss. ok. 400

tom II

Warszawa 2004
wyd. I, ss. 316, format A4
oprawa miękka lakierowana
stan idealny

——

Zwieńczeniem pracy naukowej i dziełem życia Kazimierza Pułaskiego (1846–1926) była Kronika polskich rodów szlacheckich Podola, Wołynia i Ukrainy — zbiór prawie 150 monografii rodzin żyjących w różnych epokach, począwszy od XV w., na terenie dawnych województw przedrozbiorowych: ruskiego, bełskiego, wołyńskiego, podolskiego, bracławskiego, kijowskiego i czernichowskiego. Autor sam należał do jednego z osiadłych tu rodów, tu się urodził i tu przez większość życia mieszkał. Z kresami związana była także, przynajmniej od XVIII w., większość jego bliższej i dalszej rodziny. Swoje zainteresowania Pułaski ograniczył nie tylko do konkretnego terytorium, ale również zajął się przedstawicielami średnich i wyższych warstw społeczności szlacheckiej. Nie jest to wiec zbiór przypadkowych monografii, co nie zmienia faktu, iż poszczególne rody tu omówione, silnie się miedzy sobą różniły pozycją społeczno-ekonomiczną. Obok rodzin magnackich, jak Braniccy, Rzewuscy, Czapscy, Piaseczyńscy i Niemiryczowie, znajdują się Bednarowscy, Baranieccy, Barszczewscy. Jednym z istotnych walorów tego herbarza, jest objęcie nim rodów mniej zamożnych, lecz często bardzo zasłużonych dla ziem ukrainnych, choćby rodziny: Baranieckich, Padlewskich i wielu innych.

W tomie II przedstawiono monografie następujących rodzin: Baybuzowie, Bobrowie Bobrowiccy, Borejkowie, Bratkowscy, Burzyńscy, Cyrynowie Dogielowie, Czarkowscy, Czarnomscy, Czermińscy, Dobromirscy, Dubieccy, Dzierżkowie, Gawrońscy, Giżyccy, Golscy (Gulscy), Harsdorfowie von Enderndorf, Hosccy, Ilińscy, Jaszowscy, Juriewicz, Kordyszowie, Lipińscy, Lipkowscy, Lubowidzcy, Łaźnińscy Saryusze, Madejscy, Mańkowscy, Mazarakowie, Nebelscy, Niemiryczowie, Olizarowie, Owłoczyńscy Kotowiczowie, Padlewscy Skorupkowie, Piaseczyńscy, Podfilipscy, Poniatowscy, Potoccy, Różyccy, Sadowscy, Sobańscy, Stachórscy, Starzyńscy, Staszkiewiczowie, Szepingowie, Świejkowscy, Świrscy, Witosławscy, Woroniczowie, Zalescy, Zdziechowscy, Żurakowscy.

——

ZACHĘCAM DO ZAKUPU KSIĄŻKI I DO OBEJRZENIA INNYCH MOICH AUKCJI, GDZIE MOŻNA ZNALEŹĆ RÓWNIE CENNE I INTERESUJĄCE POZYCJE !!!

Strona wykorzystuje pliki "cookies" (ciasteczka). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich użycie.